Jsme tady pro lidi…

Uspořádali jsme vzdělávací víkendový pobyt pro pěstouny v Davidově mlýně

Jarní vzdělávací pobyt s pěstouny v letošním roce proběhl v termínu od pátku 12. 5. do neděle 14. 5. Celkem 24 pěstounů s dětmi prožilo prosluněný víkend ve starobylém Davidově mlýně, který se nachází ve Starých Těchanovicích, kousek od přehrady Kružberk.
Toto malebné místo nás všechny okouzlilo svou pozitivní atmosférou, která se promítla vzápětí do tváří pěstounů a také jejich dětí.

V pátek jsme měli pro pěstouny připraveno vzdělávání, kterého se již tradičně ujaly lektorky Státního zdravotního ústavu a pro pěstouny si připravily téma z ranku, jak jinak, než zdravého životního stylu – zdravé stravování a prevence onkologických onemocnění. Druhý blok vzdělávání probíhal pod taktovkou rodinného terapeuta Mgr. Petra Fabiána PhD., který pěstouny zaujal svým příspěvkem „Šmoulí vesnice v nás a našich dětech“, jež se zaměřovalo na pravidelně se opakující modely jednání našeho a našich dětí. Pro starší děti jsme letos zavedli novinku v podobě krátkého vzdělávání, kterého se ujala sociální pracovnice Bc. Lucie Kaplanové, Faronové. Dis., která si připravila téma trestní odpovědnosti dětí a mladistvých.
Večer byl oddechový, kdy všichni, kdo měli zájem a chuť, mohli shlédnout rodinný celovečerní film.

Sobotním programem pěstouny provázela rodinná terapeutka Mgr. Petra Večerková, která se s nimi vydala za tajemstvím dětské duše, a cenné informace z oblasti trestní odpovědnosti jim předala také Lucie Kaplanová, Faronová.
Ve večerních hodinách se pěstouni společně se svými dětmi zapojili do rodinného zábavného kvízu.

Neděle byla ve znamení společných aktivit rodin. Pěstouni spolu se svými dětmi procházeli jednotlivými stanovišti, na kterých získávali výtvarný materiál potřebný pro společné tvoření, a tímto úkolem se stalo ztvárnění jejich rodinného hnízda. Vznikla tak naprosto jedinečná umělecká díla.

Během času, kdy se pěstouni pilně vzdělávali, byl pro jejich děti připraven zábavný program plný her a sportovních a výtvarných aktivit. A protože nám počasí opravdu přálo, vydali jsme se s dětmi po krásách okolí. Navštívili jsme Těchanovickou rozhlednu, vodní nádrž Kružberk, místní minizoo a podél řeky Moravice jsme došli až k chátrajícím Jánským lázním.
Rodiny mohly v průběhu volných chvil sdílet své radosti a strasti mezi sebou navzájem. Pro děti jsou tyto pobytové akce také velice cenné, protože zjišťují, stejně jako jejich pěstouni, že „v tom nejsou sami“ a to je pro náš tým Eurotopia, nejdůležitější.

Průběh víkendu hezky zrýmovala naše pěstounská rodina, která jej shrnula těmito slovy:
„U rybníka vodník sedí, do hnízda volavek hledí. Za ním dobrý podnik stojí, zábava se s ním pojí. Davidův Mlýn se jmenuje, s ničím se mi to nerýmuje. Rodiny se na něm sjely, na vzdělávání a kvíz ódy pěly. Eurotopii poděkujme a na dalších akcích se s ní poradujme.“

Moc děkujeme všem účastníkům, lektorům, pracovníkům EUROTOPIA.CZ a také zaměstnancům Davidova mlýna za skvělou spolupráci a úžasnou atmosféru.

Skip to content